YouTube firmasının girişim tarihi

YouTube firmasının girişim tarihi

Bu konuda siz değerli okurlarımız için YouTube firmasının girişim tarihi ile ilgili bilgiler paylaşacağız.

Her firma veya her kişi kendi işini geliştirmek için pek çok yöntem deniyor. Bu yöntemler o firmanın bir anda büyümesini de sağlayabilir bir anda batmasını da. Önemli olan beceri kazanıp o firmanın nasıl daha iyi bir şekilde kurulabileceğini, nasıl gelişebileceğini bilmek.

Instagram, YouTube veya Facebook gibi çeşitli platformlarda sayfa işletirken de kullanıcı girişim yapıyor. Her bir projeye başlamak bir girişim fikri olarak ortaya çıkıyor. Bazı firmaların girişimcilik tarihlerini okuyarak o firmanın nasıl bugünlere geldiğini bilmek gerekiyor.

YouTube firmasının başarılı girişim tarihi

YouTube’un bir akşam yemeğinde ortaya çıktığı YouTube’un kurucu ortakları tarafından anlatılan bir hikaye. 2005 yılında Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim tarafından kurulan YouTube için ekibin yaptığı bir açıklamaya göre o zamanlar pek çok video sitesi bulunsa da bu sitelerin kullanıcı dostu bir yükleme sistemi olmadığı ve birçok içeriği barındırmadığı için bu platform kurulmuştu.

YouTube fikrini geliştirmeye başlayan ekip, 15 şubat 2005 tarihinde siteyi resmî olarak açmış bulunuyor. Bu süreçte birkaç ay BETA işleminden geçen platformun neredeyse tamamen sorunsuz ve kaliteli hale gelmesi için testleri devam ediyor. Nihayet Nisan ayına gelindiğinde test süreçleri tamamlanıyor ve platform halka açık hale geliyor. YouTube’da paylaşılan ilk video 24 Nisan 2005 tarihinde yayınlanan, arka planda fillerin olduğu ve ön planda konuşmacının yer aldığı bir video olarak tarihe geçiyor.

YouTube kurulduktan sonra büyümekte zorlanıyor, oyuncu ajanslarından oyuncular ile anlaşılsa dahi firma yine de büyümekte başarılı olamıyor. Amatör video paylaşımcılarının bu siteyi keşfetmesi ve diğer arkadaşlarına videoyu göstermesi ile birlikte YouTube bir anda popüler bir platform haline gelmeye başlıyor. Bu süreçten sonra profesyoneller dahi bu platformdan yararlanıyor.

2006 yılına gelindiğinde Google, YouTube’u radarına alıyor. YouTube ile anlaşma yapmaya koyulan Google, 11.5 milyon $’lık bir yatırım ile kurulan YouTube’u 1.65 milyar $’a satın alır. Bu işlem sonrasında YouTube geliştirici ekibi küçük bir yatırım ile başladığı işten kârlı çıkar.