Youtube Analitiği Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Unsur

Youtube Analitiği Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Unsur

Günümüz dünyasının oldukça yaygın bir şekilde kullanım alanı bulan sosyal medya platformlarının her birinde veri analitiği kullanılır. Bu veri analitiği işletmelerin ve insanların kavramaları için somut bir şekilde çözüm önerileri üretmek üzere sahip olunan verileri kullanmanın en iyi yoludur. Bu yönde ortaya konulan etkili bir yaklaşım ile şirketin veya bir bireyin ne yapacağına dair oldukça kapsamlı bir strateji belirlenmesine olanak tanır. Sosyal medya platformlarından YouTube'u yoğun bir şekilde kullanan her bir kullanıcı, Youtube analitiği konusuna büyük bir merak salabilir.

Aktif bir şekilde kullanılan her YouTube kanalı için bu yönde sağlanan veriler, kanalın gelişimi açısından büyük bir önem arz eder. YouTube kanalını bulunduğu konumdan alıp daha iyi bir konuma taşıyan YouTube Analitiği, bu sürecin daha iyi bir şekilde yönetilmesi konusunda farklı ipuçları verir. Vermiş olduğu ipuçları ile izlenmesi gereken yolun ve yöntemin ne olduğunu ortaya koyan veri analitiği, kanal sahibinin hatalı ve eksik yanlarının ne olduğunu da net bir şekilde ortaya koyar ve bu yönde bir önlem alınmasını sağlar.

YouTube Verileri Nasıl Takip Edilir?

YouTube üzerinden aktif bir şekilde paylaşım yapan her kullanıcı, paylaştığı videoların gösterim sayısı, tıklama oranı, beğeni ve yorum sayısı ve buna benzer birbirinden farklı verilerin ne yönde olduğunu her daim merak eder. Bu gibi bir merakının peşine düşen ve bu merakını gidermek isteyen bir kimse, YouTube verileri nasıl takip edilir sorusuna cevap bulmaya çalışır. YouTube verilerinin nasıl takip edeceğini merak eden bir kimsenin izlemesi gereken aşamalar şu şekilde ortaya çıkar:

  • Android için YouTube Studio uygulaması açılır.
  • Açılan pencerenin alt kısmında yer alana menüden içerik yazan yere dokunulur.
  • Sonraki aşamada verileri görülmek istenen video seçilir.
  • Analystic bölümünde yer alan daha fazla göster yazan ibareye dokunulur.
  • Son olarak da üst kısımda yer alan menüden erişim yazan butona basılır.

Bu şekilde her kullanıcısı adına basit bir kullanım imkanı sunan YouTube Studio, her kullanıcısının bu yönde ihtiyaç duymuş olduğu tüm verilere oldukça kolay bir şekilde erişim sağlamasını mümkün kılar. Bu sayede her kullanıcı sahip olduğu YouTube kanalını geliştirme açısında önemli bir yol kat eder.

YouTube Verileri Ne İşe Yarar?

Kullanım yoğunluğu oldukça fazla olan YouTube, her kullanıcısının bu platformda paylaşılan içeriklere kolay ve güvenilir bir şekilde erişim sağlamasını mümkün hale getirir. Bu yönde aktif bir şekilde içerik üreten, YouTube içerik üreticileri için YouTube verileri ne işe yarar sorusunun cevabı oldukça büyük önem taşır. YouTube verileri, bu platform üzerinde paylaşılan videoların, kanalların ve öğelerin performansını takip etmeyi sağlar. Bu yönde yapılan bu analizler, bu platformda paylaşılan tüm içeriklerin performansı hakkında bilgiler verir.

Bu kapsamda bir içerik üreticisi, hangi içeriklerin popülerlik kazandığını kolay bir şekilde görebilir, bu içeriğin performansını diğer içeriklerle karşılaştırabilir ve bu yönde performansı artan en iyi içeriği keşfedebilir. Günlük olarak sunulan YouTube verileri, her içerik üreticisine, paylaşmış olduğu içerikler hakkında kapsamlı bir rapor vermiş olur. Bu kapsam her içerik üreticisi, yapmış olduğu paylaşımlar hakkında detaylı bir bilgiye ulaşmış olur. Bu sayede alması gereken önlemleri alabilir, güçlü ve zayıf yönlerini tespit ederek daha doğru işlere imza atabilir. Bir içerik üreticisi, böylelikle daha kaliteli içerikler üretmek adına, ne yapılması gerektiği yönünde net bir karşılık bulmuş olur.