Twitter’da Sesli Tweet Özelliği Nasıl Kullanılır?

Twitter’da Sesli Tweet Özelliği Nasıl Kullanılır?

Twitter sesli tweet atma özelliğinin gelmesiyle birlikte, pek çok kullanıcının da merakını cezbetmektedir. Yıllardır pek çok insanın devamlı olarak kullandığı sosyal platform, yeni özellikleriyle kullanıcının sosyal medya keyfini giderek artırmaktadır. Devreye alınan sesli tweet özelliğiyle, kullanıcılar kendilerini yazmadan ifade edebilmektedir. Çok konuşulan bu özellik, bir nevi ünlü kişilerin ses kliplerini farklı kanallarda paylaşılması ve diğer sesli mecraların yaygınlaşmasıyla, Twitter’da da yaygınlaşmıştır.

Sesli tweetlere otomatik olarak alt yazı özelliğiyle birlikte, erişilebilirlik özelliğinin de artması söz konusudur. Bu gelişmelerin yanında, platform sesli içeriklerinden deneyimlenebileceği bir alan halindedir. Bu şekilde sesli klipler daha fazla paylaşılabilmekte ve tüketilebilmektedir. Markalar içinse sesli içeriklerin öneminin altının çizilmesine yol açılmaktadır. Bu noktada daha fazla gelişim görüldüğünde, sesli tweet özelliğine nasıl eklemeler yapılacağı ayrıca görülecektir.

Twitter Üzerinden Sesli Tweet Güncellemesi

Twitter üzerinden sesli tweet atabilmek için, kullanıcılar için bir ayrıcalık gözetilmediği belirtilmektedir. Dünya üzerinde en sevilen sosyal mecralardan biri olarak, sürekli güncellemeye gitmektedir. Kullanıcıların taleplerinin de göz önünde bulundurulmasıyla, uygulamada kendi içinde iyileştirmeler yapılmaktadır.

Platformda kullanıcıların daha keyifli vakit geçirmesi adına sunmuş olduğu yeni özellik sesli tweet atmadır. İsteyen her kullanıcı da bu özellikten yararlanabilmektedir. Bu şekilde sesli olarak, söylemek istediklerini kısa zamanda dile getirebilmektedirler. Yazı yazmak için daha fazla zaman harcamak yerine, sesli tweet pek çok kullanıcıya göre daha rahat denebilir. Bu şekilde artık tweet atarken, uzun kelimelerle uğraşmaya gerek kalmamaktadır.

Twitter’da Sesli Tweet Atma Aşamaları

Twitter’da sesli tweet atmak istediğinizde, 140 saniyelik sesli mesajlar bırakabilmek mümkündür. Bu sürenin aşılması durumunda, platform tweeti kabul etmemektedir. Sesli tweet atma aşamasında, sesin anlaşılır olması özellikle önemlidir. Bu şekilde takipçiler, tweetleri daha kolay anlayabilmektedir. Twitter’da sesli tweet atma özelliği şu şekilde kullanılmaktadır;

  • Tweet atma ekranına gelinir.
  • Tweet atma butonuna tıklanır.
  • 140 saniyelik sesli tweet kaydedilir.
  • En son aşama, tweet paylaşımıdır.

Bu özellik sayesinde, engelli kullanıcıların platformu daha kolay şekilde kullanması mümkün hale gelmektedir. Yazmaktan hoşlanmayan ancak fikirlerini dile getirmek isteyen kullanıcıların da çok severek kullanabileceği bir özellik olmuştur. Bu özellikten yararlanmak noktasında, tweet ekranından ses butonuna dokunmak yeterli olmaktadır.

Sesli Tweet Kaydı

Yapılan sesli tweet kaydı sonrasında, tweetle ilgili fikir değişikliği söz konusu olduğunda, tweet kaydedip, göndermekten vazgeçebilirsiniz. Kaydedilen tweetler, ön izleme yapılarak gönderilebilmektedir. Zaman tüneline göz atıldığında da sesli tweetler fark edilebilmektedir. Oynatma düğmesi büyük ve renkli, arka planda merkez bir profil görüntüsündedir. Tıpkı kayıt yaparken olduğu gibi animasyonludur. Oynatma yapmak, oynatma düğmesine basmak kadar kolaydır. Sadece orijinal tweetlere, ses kaydı eklenebilmektedir.

Anlık mesajlaşma platformlarında çok popüler hale gelen sesli mesajlar, bir fenomen şeklinde düşünülmektedir. Daha erişilebilir şekilde kullanılan sesli mesaj, devamlı olarak zemin kazanmaktadır. Yazım ve iletişim hataları gibi pek çok sorundan uzak durmak isteyenlere göre, sesli mesaj özelliği ön plana çıkmaktadır.

Sesli mesajda karakter sınırına ulaşıldığında, sosyal ağda ikinci bir mesaj oluşmaktadır. Mesaj seslendirilip, ardından göndermek istenildiğinde, bitir ve tweet düğmelerine basmak yeterli olmaktadır. Ses dosyası, abonelerin haber beslemesinde otomatik şekilde görünmektedir. Dinlemek için yapılması gereken, yalnızca oynat düğmesine basmaktır.

Bu özelliğin başarılı olacağı, pek çok insan için şüphe götürmez bir durumdur. Daha zengin iletişim imkanı sunacağından, binlerce insanın tercihi olmaktadır. Herhangi bir belirsizlik riskini de ortadan kaldıracağından, daha rahat bir akış sağlayabilme özelliği bulunmaktadır. Mizah, espri ve ironi paylaşımlarında, herhangi bir yanlış anlaşılmaya mahal vermeyen bir seçenektir. Bu konularda özellikle sözlü iletişim, yazılı olandan daha kolaydır.