Retweet Nedir? Nasıl Silinir?

Retweet Nedir? Nasıl Silinir?

Eski adıyla Twitter, günümüzdeki adıyla X olan platform son zamanların en çok konuşulan platformlarından birisidir. Buna bağlı olarak yeni gelen kullanıcılar platformda bulunan birçok kavramı merak etmektedir. Çünkü X her ne kadar popüler olsa da içerisinde bulunan çoğu kavram bizim bildiğimiz kavramlardan farklı. Bu yazımızda X’in en çok kullanılan alanlarından birisi olan retweet nedir? Nasıl silinir? Hakkındaki konuyu ele alacağız.

“Retweet” kavramı X’de yer alan başka bir kullanıcının attığı paylaşımı kendi hesabınızda paylaşmaya denir. Örnek verecek olursak uygulamada gördüğünüz bir paylaşım sizin çok hoşunuza gitti bunu alıp kendi profilinizde paylaşırsanız retweet yapmış oluyorsunuz. Yani aslında başka birisinin paylaşımını tekrar paylaşmaya verilen isimdir.

Retweet Nedir?

Son zamanların en çok merak edilen kavramlarından birisi olan Retweet, atılan bir paylaşımı yeniden paylaşmak anlamına gelmektedir. X kullanıcılarının belki de uygulamada en çok kullandığı özelliklerden birisidir. Retweet yapıp sizi takip eden kullanıcıların ilgisini çekeceğini düşündüğünüz veya sizin hoşunuza giden paylaşımları istediğiniz zaman takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Bazı zamanlar sevdiğiniz, beğendiğiniz içerikleri takipçilerinizle paylaşarak onların da bunları görmesini sağlayabilirsiniz.

Son zamanlarda takipçi kasmak ya da reklam yapmak için de kullanılan retweet kısaca RT bu alanda da etkisini çokça göstermektedir. RT potansiyel kitlesi olmayan hesapları yükselterek onların X’de daha iyi yerlere gelmesini sağlar.

Retweetler Nerede Bulunur?

X’de bir paylaşımı retweetlediğiniz zaman bunları profil zaman çizelgesi içinde bulacaksınız. Takip etmediğiniz birisi içinde bu tam tersi olur bir paylaşımı retweetlediğiniz hem anasayfa zaman çizelgesinde aynı zamanda da profil zaman çizelgesi içinde bu RT’ler görünmektedir.

Takipçiler tarafından yapılan retweetler ise ana sayfa zaman çizelgesinde karşınıza çıkacaktır. Kendi tweetlerinizi başkası tarafından retweetlediğini de görmek için, üst gezinme çubuğunda yer alan “Bağlan” sekmesine gidin. Burada etkileşimler bölümü içinde yer alan tweetlerinizle alakalı tüm etkinlikleri de görmüş olacaksınız. Bunlar içinde RT edilen gönderiler ve bunları yeniden rt leyen kullanıcıları göreceksiniz.  Bu arada bir uyarı verelim engellediğiniz kişiden aldığınız RT’leri göremezsiniz. Hesabı kısıtlanan kişilerin de RT’leri bir süre sonra kaldırılacaktır.

Retweetleri Kapatmak

Bazı zaman X kullanıcıları zaman çizelgesinde spam oluşturan retweet ile bazı sorunlar çıkarabilir. Bu kişileri takipten çıkarmak istemiyor ama spamdan da korunmak istiyorsanız o zaman ondan gelen retweetleri kapatabilirsiniz.

İlk olarak bu kullanıcıların profile girip zaman çizelgesinin sağ köşesinden yer alan kişi simgesini seçin. Burada onun tweetlerini görmeyi bırakma seçeneğinin var olduğu bir sekme karşınıza çıkacaktır. Bu sadece o kullanıcı için değil diğer kullanıcılar içinde uygulanmış olacaktır.

Bir kullanıcının yaptığı paylaşımları kapattıktan sonra, bu andan itibaren göndermiş olduğu her şey sizin için artık görünür olmayacak. Fakat bundan önce de gönderilen tweetler görünmeye devam eder. Sadece belli kullanıcıların yapmış olduğu paylaşımları göremezsiniz.

Retweet Nasıl Silinir?

  • İlk olarak retweet yaptığınız ya da geri almak istediğiniz tweeti geçmiş tarihlere gidip bulunuz.
  • Daha sonra bulduğunuz retweetin altında yer alan retweet simgesine bir defa tıklayınız. Bu işlem ile retweetiniz silinecektir.

RT silinme işleminin ardından artık bir kullanıcının paylaşmış olduğu şeyi sizin takipçileriniz göremeyecektir. Bunun yanı sıra çok sık karşılaştığınız bu retweetler içerik olarak sizin ilginizi çekmiyor veya artık aynı fikri paylaşmıyor olabilirsiniz. Bunun içinde yukarda verdiğimiz RT kapatma seçeneğini kullanabilirsiniz. Her ne olursa olsun X’de yer alan RT kavramı özellikle kitle kazanmak açısından çok önemli bir kavramdır.