Instagram’ın topladığı kişisel veriler

Instagram’ın topladığı kişisel veriler

Sizlere bu konuda Instagram’ın topladığı kişisel veriler ile ilgili bilgiler paylaşıp bu konuda daha tecrübeli olmanızı sağlayacağız.

Instagram, çok büyük bir platform. Bazı kullanıcılar güvenilir takipçi satın al paketinden yararlanıp kendi sayfasını büyütmek isteyebilir, bazıları da daha farklı hizmetleri kullanabilir. Instagram’ı kullanan her bir kullanıcının bilmesi gereken bir şey var ki Instagram, kullanıcıların bazı verilerini toplayarak bu verileri işliyor ve istediği şekilde kullanabiliyor. Instagram, bu konuda kullanıcılara açıklayıcı bir şekilde hangi verilerin alındığını ve bu verilerle neler yapıldığını belirtiyor.

Instagram’ın topladığı kişisel veriler

Öncelikle şu bilgiyi vermeliyiz ki Facebook şirketine bağlı Instagram’ın bu bilgileri toplamasının nedeni kullanıcı deneyimini geliştirmek ve ürünlerden en iyi şekilde yararlanmak olarak açıklanıyor. Instagram tarafından yapılan bu açıklamayı geride bırakarak şimdi toplanan verileri incelemeye başlayabiliriz.

İster Instagram bayan takipçi satın al kullanın ister farklı bir hizmetten faydalanın. İnsanlar Instagram kullandığında her daim bu veriler toplanacak ve işlenmeye devam edecek. Kullanıcıların toplandığı veriler arasında kullanıcının kendi paylaştığı veriler yer alıyor. Instagram’a kayıt olurken, hesap bilgilerini güncellerken veya Instagram’da yapılan her türlü paylaşım uygulamanın kayıt ettiği, topladığı veriler olmakta. Bu verilerin toplanmasının amacı daha iyi içerikler göstermek, reklamlardan daha iyi faydalanmayı sağlamak.

Instagram, rehberde kayıtlı olan kişilerin bilgilerini de çekebiliyor. Instagram’ın bu bilgileri kullanmasının sebebi kullanıcıya takip etme önerileri sunmak. Bunun için numaraya sahip kullanıcıların hesapları var ise o hesapları öneren Instagram, kişinin kolay bir şekilde arkadaşlarını keşfetmesini sağlıyor.

Instagram’ın topladığı verilerden birisi de cihaz ile ilgili bazı bilgiler olmakta. Bu bilgiler arasında cihazın sistem özellikleri, cihazın aktiviteleri, bağlantı bilgileri ve çerez bilgileri gibi veriler olmakta. Instagram, biraz daha ileri giderek fare hareketlerini bile takip ettiğini açıklıyor. Bunun nedeninin kontrolü sağlayanın bir bot mu yoksa insan mı olduğu tespit etmek olarak belirtiliyor. Organik takipçi satın al kullanan bir kullanıcı ortaklardan alınan verileri de işleyerek Instagram deneyimini arttırabiliyor.