Instagram hesap kapatma işlemi

Instagram hesap kapatma işlemi

Kullanıcılar zaman zaman Instagram hesap kapatma adımını uygulamak isteyebilir. Bunun pek çok sebebi bulunuyor olabilir.

Bazı kullanıcılar Instagram hesabını kaldırmak istediği için bazıları bu platformda yaşadığı bir sorundan dolayı bazıları da herhangi bir sebepten ötürü Instagram hesabını kapatma kararı alabiliyor. Instagram uygulaması üzerinden hesap kapatma veya hesap dondurma işlemi yapmak birkaç adımda mümkün oluyor. Kullanıcılar için gereken tek şey Instagram uygulaması ve Instagram hesabı. Aynı işlem web üzerinde de yapılabiliyor.

Instagram hesap kapatma

Instagram hesap dondurma işlemini öncelikle web üzerinden anlatacağız. Web üzerinden Instagram’a giren bir kullanıcının öncelikle profil simgesine tıklaması ve buradan ayarlara erişmesi gerekiyor. Instagram’ın ayarlar menüsüne erişen kullanıcı bu alanda en alt kısımda yer alan “Hesabını geçici olarak kapat” bağlantısına girmesi gerekiyor.

Bu bağlantıya giren web kullanıcısı buradan hesabın neden kapatıldığını belirtmesi gerekiyor. Sonrasında şifresini girip hesabını dondurabiliyor.

Bu işlem ile birlikte Instagram hesabı tekrar etkinleştirme işlemine kadar aktif olmuyor, diğer kullanıcılar tarafından ulaşılamıyor. Hesabı tekrar aktif etmek için hesaba giriş yapmak gerekiyor. Kullanıcılar haftada bir defa hesabı dondurabiliyor.

Sayfaya mobil üzerinden ulaşan kullanıcılar bu bağlantıya girerek hesap dondurma işlemine başlayabiliyor.

Instagram hesap silme

Instagram hesabını silmek isteyen bir kullanıcının yapması gereken daha farklı bir yol bulunuyor. Öncelikle bu bağlantıya girilmesi gerekiyor. Bu bağlantı üzerinden kullanıcı hesabını neden silmek istediğini açıklıyor. Neden belirttikten sonra şifrenin girilmesi gerekiyor. Şifre girdikten sonra kullanıcı hesabını silmeyi seçebiliyor. Hesabı silme kararı alan kullanıcıya yaklaşık 1 ay süre veriliyor. Eğer kullanıcı 1 ay içerisinde hesap silme işlemini iptal etmezse 1 ayın sonunda hesap tamamen kaldırılmış oluyor.

Instagram hesabını tekrar aktif etme

Kullanıcılar bazen Instagram’a tekrar katılmak isteyebiliyor. Bu durumda geçici bir süreliğine yani hesap dondurma şeklinde hesabı kapatan kullanıcılar istediği zaman o hesabı aktifleştirebilirken hesabı tamamen silen kullanıcılara 1 ay boyunca süre tanınmakta. Eğer kullanıcılar 1 ay içerisinde hesaba giriş yapmaz ise yeni hesap açmak zorunda kalıyor.