Instagram benzeri uygulamalar

Instagram benzeri uygulamalar

Instagram benzeri çeşitli uygulamalar bulunuyor. Kullanıcılar bazen Instagram dışında bir uygulamada vakit geçirmek, bu uygulamaları keşfetmek isteyebilir.

2 milyarın üzerinde aktif kullanıcıya sahip olan sosyal medya devi Instagram’ın yanı sıra günümüzde popülerliğe sahip olan pek çok sosyal medya yazılımı yer alıyor. Bu yazılımlardan bazılarını siz değerli kullanıcılarımız için bu konuda paylaşmak istiyoruz.

Snapchat

Instagram’a benzerliği ile dikkat çeken Snapchat, günümüzde halen yayın hayatına devam ediyor. Zaten Instagram, Snapchat’ın bazı özelliklerini kopyalamıştı. Bunun hikayesini anlatmak gerekirse Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg, WhatsApp ve Instagram gibi pek çok uygulamayı satın almıştı. Snapchat’ı da satın almak isteyince ve Snapchat yönetimi uygulamayı satmak istemeyince Instagram’a hikayeler özelliği eklendi. Hikayeler özelliği ilk olarak Snapchat’te yer alıyordu. Snapchat bu olayın ardından “Taklitler aslını yüceltir.” deyip dava açmasa da durum bu şekilde gelişmedi.

Pinterest

Instagram gib görsel içerik odaklı bir platform olan Pinterest, pinleme yani sabitleme amacıyla kullanılıyor. Örneğin herhangi bir internet sitesinde veya platform içerisinde güzel bir içerik bulan kullanıcı bu içeriği pinleyerek kendi koleksiyonuna kaydedebiliyor. Kullanıcı kendi koleksiyonunu oluşturarak bu koleksiyona istediği içerikleri ekleyebiliyor veya liste halinde başka kullanıcılar ile paylaşabiliyor. Örneğin Minecraft’ın fütüristik tasarımları ile ilgili bir koleksiyon oluşturan kullanıcı bu koleksiyona konsepte uygun içerikler yerleştiriyor ve sonrasında bunu diğer kullanıcılara yayınlıyor.

Tumblr

Instagram benzeri uygulamalar çeşitliliği ile biliniyor. Bu uygulamalardan birisi de Tumblr olmakta. Tumblr, günümüzde Instagram kadar olmasa da kendine has bir kitlesi bulunuyor. Temel amacı medya paylaşım olsa da platformda Instagram’dan farklı olarak yazılı paylaşımlar da yer alıyor ve bu paylaşımlar Instagram’daki paylaşım sistemi gibi görünüyor. Uygulamanın hem web hem de mobil sürümü yer alıyor.

Flickr

Instagram’a benzerliği ile dikkat çeken uygulamalardan birisi de Flickr olmakta. Flickr, bir medya paylaşım platformu. Flickr’yi Instagram’dan ayıran en önemli özellik fotoğraf kalitesi. Instagram’da bir fotoğrafın kalitesini Instagram değiştirirken bu platformda orijinal olarak içerisindeki verilerle birlikte kayıt ediliyor. Örneğin kullanıcı fotoğrafın hangi kamera ile çekildiğini öğrenebiliyor.