Facebook Kullanıcı Gizlilik Anlaşması Nedir?

Facebook Kullanıcı Gizlilik Anlaşması Nedir?

Facebook gizlilik anlaşması kapsamında kullanıcılarının bilgilerini korur. Gizlilik anlaşması kapsamında hesapların güvenliği sağlandığı için hem işletmelerin hem de bireysel hesapların sağlıklı bir şekilde hesaplarını kullanmaları sağlanır. Ayrıca Facebook bu konuda son derece titiz davranarak gösterdiği yaklaşım ile birlikte kullanıcı dostu bir kullanım sağlar. Gizlilik anlaşması hesaplarını yönetecek kimseler için merak edilir. Çünkü birçok paylaşım ve Facebook hareketlerinin tamamında kullanıcılar gizliliği esas alır.

Facebook kullanıcıları gizlilik ayarlarını yapmak için sağ üst kısmında bulunan isim görseline tıklayarak gerekli ayarlara ulaşabilir. Profilinize giriş yaparak Kendin Hakkında Daha Fazlasını Gör kısmı üzerinden tüm bilgilere erişebilirsiniz. Düzenle kısmı ile birlikte sizin için sunulan gizlilik anlaşmasına erişebilirsiniz.

Gizlilik kontrolü ile paylaşılan tüm verilerin hedef kitlesi seçebilir veya istediğiniz içerik hakkında daha fazla gizlilik şartlarını kullanabilirsiniz. Bunun yanında hesabın yönetilmesinde yorumlardan paylaşıma birçok kriter profiliniz üzerinden değerlendirilebilir. Akışı yöneterek hesabınızı kişiselleştirebilirsiniz. Hesabınızda hedef kitle belirlenirken herkese açık, arkadaşlar veya sadece ben olarak ayarlayabilirsiniz.

Facebook Gizlilik Sözleşmesi Neleri Kapsar?

Facebook gizlilik sözleşmesi esaslarına bakıldığında birçok açıdan güven kazandıran seçimler yapılabilir. Gönderiniz veya akış hakkında yapılacak olan gizlilik ayarları sayesinde erişim sırasında kendi seçimlerinizi kolayca ayarlayabilirsiniz. Bunun yanında Facebook gizlilik ayarlarında sizin için sunulan bazı yönetim yolları şu şekildedir:

  • Paylaşımlar hakkında hedef kitle belirleme
  • Tüm içeriklerin geçmişini kimlerin göreceğini ayarlama
  • Profilinizde kişilerinizin neler paylaşacağını belirleme
  • Temel bilgileri düzenleme
  • Hareket dökümünü gözden geçirme

Yapılacak her gizlilik ayarı kullanıcıların bireysel hesaplarını güvenle kullanabilmesi içindir. Kısa süre içerisinde birbirinden farklı gizlilik ayarlarına erişmek için hesabınıza giriş yaparak dilerseniz yardım merkezinden yararlanabilirsiniz. Facebook kullanıcılarının aklında hiçbir soru işareti bırakmamak için yardım merkezi sistemini kurarak tüm merak ettiklerinizi görebilmenize yardımcı olur. Bu sayede yardım merkezi üzerinden gizlilik ayarları sırasında hangi seçimleri tercih edeceğinizi inceleyebilirsiniz.

Facebook kullanıcıları için gizlilik, emniyet ve güvenlik protokolü bir takım ilkeler üzerinden düzenlenir. Bu ilkeler Facebook ilk kurulduğu günden itibaren geçerlidir. Her kullanıcı hesabının çalınması veya taklit edilmesine yönelik olarak bazı önlemler almak isteyebilir. Facebook her kullanıcının mahremiyetini önemser ve sizlere sunduğu yönetim yolları ile son derece kısa süreler içerisinde hesabınızı yönetmenize yardımcı olur.

Facebook Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır?

Facebook gizlilik ayarları kısmından hesabınızı istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz. Ayarlara ulaşmak için hesabınıza giriş yaparak sağ üst kısımda bulunan profil isminizin olduğu kısma tıklamanız yeterlidir. Bu sayede gerekli gizlilik ayarlarına kolayca ulaşabilirsiniz. İsterseniz Gizlilik Sözleşmesinin tamamına erişebilirsiniz. Gizlilik sözleşmesi kapsamında hesabınızın çalınması veya taklit edilmesi imkansızdır.

Her kullanıcı gizlilik hesap ayarlarını kendi seçimleri ile belirler. Bu seçimlere hesabınıza giriş yaparak erişmek için hesap bilgilerinizi biliyor olmanız gerekir. Bazı durumlarda kullanıcı şifresi veya kullanıcı kimlik bilgileri unutulabilir. Bu durumda gizlilik sözleşmesindeki belirtilen prosedürler devreye girer. Gizli soru ile veya hesabınıza yönlendirdiğiniz e-mail hesabınız ile profilinizi kurtarabilirsiniz.

Profil bilgileriniz kapsamında Facebook her açıdan sizlere güven katacak yönetim imkanları sunar. Bu ayarları ilk hesap açıldığında otomatik olarak yapan Facebook sonrasındaki seçimi size bırakır. Seçim yapabilmek için gizlilik ayarlarınızı görmek isteyebilir ve hesabınızı en baştan gizlilik ayarları kapsamında değiştirebilirsiniz. Hesabınızda bulunan tüm detaylar için gizlilik sözleşmesi gereğince ayarlarınızı kişiselleştirebilirsiniz. İster bireysel hesaplarda isterseniz işletme hesaplarında gizlilik ayarları profil bölümünden güvenlik seçimlerine erişebilir ve merak ettiğiniz detayları yardım merkezi üzerinden belirtilen detaylarda bularak güncelleyebilirsiniz