Başarılı bir sosyal medya hesabı yönetmek

Başarılı bir sosyal medya hesabı yönetmek

Başarılı bir şekilde sosyal medya hesabı yönetmek isteyen pek çok kişi bulunuyor. Bu kişilerin amacı kitle kazanıp kendini geliştirmek.

İnternette YouTube’da kanal açıp video içerikleri üreten, Instagram’da sayfa açıp sosyal medya hesabı yöneten, Facebook’da sayfa açıp çeşitli paylaşımlar yapan pek çok kişi bulunuyor. Bu kişilerin çoğunun genel olarak ortak bir amacı yer alıyor. İster Facebook olsun ister Instagram bu insanların ortak hedefi daha fazla takipçiye ulaşmak ve daha fazla etkileşim alarak üretilen içeriklerin daha çok alana yayılmasını sağlamak. Kullanıcıların bu yolda ilerlerken birçok şeye dikkat etmesi ve buna göre hareket etmesi gerekiyor.

Başarılı bir sosyal medya hesabı yönetmek

Bir sosyal medya hesabı yönetmek isteyen kullanıcı, öncelikli olarak bunu başaracağına inanmalı. Bilindiği üzere inanmak, başarmanın yarısı derler. Eğer ki kullanıcı bu işi inanarak yapar ise şampiyonluğa kolay bir şekilde ulaşır.

Kendini daha iyi motive etmek isteyen bir sosyal medya kullanıcısı, kendisine gerçekçi hedefler koymalı. Bunun için %1 metodu öneriliyor. Örneğin yeni açılan sayfa için ilk günden 1.000 takipçi hedefi koymak zorlayabilir ve pes etmeye neden olabilir fakat ilk günden 10 takipçi gibi düşük ve daha gerçekçi hedefler koymak daha iyi motivasyon kaynağı oluyor.

%1 metodundan kısaca bahsetmek gerekirse her gün veya her hafta hedefi buna göre arttırmak verimli bir motivasyon olmakta. Örneğin ilk hedef 10 takipçi ise bir sonraki gün %1 hedef artışı ile 11 takipçi olmalı. Bir sonraki hedef 12.1 olmalı. Bu hedef başlangıçta yavaş yavaş artarken sonraki günlerde hızlı bir yükseliş sağlar. Tabii bunu belirli bir yere kadar götürmek en doğrusu, mesela 1 milyona kadar. Sonrasında sayfanın gidişatına göre yavaşlama olabilir.

Bir internet kullanıcısının sosyal medyada daha iyi bir performans gösterebilmesi için sayfanın ne durumda olduğu hakkındaki istatistikleri takip etmeli ve sayfanın yükseldiğini gördükçe bu konuda daha iyi çalışmalar yapmalı. Not almak, önemli bir motivasyon kaynağıdır. Bir kullanıcı istatistik ve rapor tutarsa daha verimli bir çalışma sergiler.